Skip to content

angaraaaa angaraaaaa angaraaaa….

İlk siparişin heyecanı 🙂

35C’yi beklerken dioromasının tamamlanma sürecinde instagramdan yaptığım bir paylaşım üzerine gelen bir instagram mesajı ile başladı hikaye….
Paylaşımını yaptığım dioramanın etkisi ile yepyeni bir hikaye oluşmaya başladı…
Ana obje bir efsane “Mercedes O303 Europa” oldu…
Tedarik süreci, araştırmalar derken elime ulaşması…(heyecan verici)
Sonra hikayenin detaylarının toparlanması, diorama eksizleri, figürler ve mekan tasarımı…
Pandemi,Kesilen bir parmak, işten ayrılma ve yeni iş kurma süreci ve nihayet…
Sonuç…
Keyifli seyirler…
Ve umarım sahibi içinde baktığında o geçmiş güzel günleri hatırlatacak bir anı

angara…angara…angara…

Hürriyet Gazetesi 4 Şubat 1968 tarihli gazete haberi

“Şehirlerarası çalışan otobüslere ait yazıhanelerin disiplinsiz şekilde, muhtelif semtlerde açılması neticesinde meydana gelen trafik düzensizliğinden en fazla şikayetçi olan Trafik Müdürlüğü bu konuda Belediye’ye başvurmuştur. Nitekim İl Trafik Komisyonu’nca, Harem Araba Vapuru İskelesi’nde bir terminal tesisi için karar alınmış ve durum Belediye’ye bildirilmiştir. Bu teşebbüs ve karardan sonra Belediye’nin harekete geçerek Topkapı’da olduğu gibi karşı yakada da terminal yapması beklenmektedir. Trafik Müdürlüğü bilhassa Laleli semtinde toplanan otobüs yazıhanelerinin önlerinde tutulan otobüslerin kaldırılması için kontroller yapmaktadır. Ancak ara sokakların bu otobüsler tarafından garaj haline getirilmesi, bakım ve yıkanmalarının buralarda yapılmasının belediyece önlenmesi istenilmektedir”.

Hikaye 1980 yıllarda yaşanıyor…İstanbul Anadolu yakasında yaşayan herkesin muhakkak yolunun düştüğü bir yer Harem otogarı…Karmaşası, asker uğurlamaları, çığırtkanları, genzi yakan egzoz dumanı ve vedalar ve kavuşmalar…

Diorama hikayemiz Harem otogarında, 1946 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de serbest stil 62 kiloda Avrupa şampiyonu, 1948’de de Londra Olimpiyatları’nda aynı stil ve kiloda olimpiyat şampiyonu olan ünlü güreşçimiz Gazanfer BİLGE’nin kurucusu olduğu ve 1960 yıllarında başında Ankara-İstanbul karşılık seferleri ile üne kavuşan otobüs firması ile Ankara ailecek yapılan bir seyahati anlatıyor…

Dioromamızın sahibi Murat bey 5 yaşında, babasının kucağında, anne ve iki abla ile yapılan bu seyahatte ileriki yıllarda kendisine hatıra kalacak küçük bir kaza ile dişini kırıyor elindeki cam şişe ile…Muhakkak hatırlarsınız eskiden otobüs seyahatlerinde sular gri metal kapaklı cam şişelerde servis edilirdi.
Arka yada orta kapı önünde olan ve açılıp kapanırken tok bir ses çıkaran buzdolabından muavin servis ederdi…Çay ve kek servisi sonrası yıllarda popüler oldu.

Gazanfer Bilge firması sonraki yıllarda popülerliğini kaybetti şimdilerde ağırlıkla turistlik turlar ile ticari hayatına devam ediyor.

O yıllarda Harem otogarında büyükçe bir tabela altında hizmet veriyormuş firma. İnternet üzerinden temin ettiğim dökümanları kullanarak, otogardaki bu pavyonu (pavyon yanlış anlaşılmasın tdk:bir kuruluşun, bir kurumun bir bahçe içinde ayrı ayrı yerlerde bulunan yapılarından her biri.) canlandırmaya çalıştım.
O zaman çatı kısmında kırmızı kiremitler varmış. Malasef sonrasında bunlar sökülüp yerine estetikten yoksun o iğrenç gri levhalar takılmış (çok yazık).

Yine o yıllarda seyahatlerin olduğu illere ait bilgiler camlara altın renginde el ile yazılırmış.Dökümanlara bakarak şehir ve firma isimlerini
pavyonun vitrin camına şeffaf dekal kullanarak yapıştırdım.

Figürler 1/43 boyutlarında olup aliexpressten set şekilde alınan paket içinden hikayeye uygun olarak modifiye edildi.

Gelelim Efsane 0303 Europaya…

Mercedes-Benz 0303 modeli, 14618 cc hacminde 280 ps gücünde v-8 motora sahip olup muhteşem motor sesi geniş iç mekanı ve konforlu koltuk ve süspansiyon sistemi ile 1993 yılına kadar üretilmiştir. 1992 yılında ise canlandırmamıza konu olan o303 europa modeli üretilmiş olup o303 modelinin iyileştirilmiş donanımlı modelidir, özellikle ilginç boya tasarımı ve farklı renkleriyle dikkat çekmiştir. Otomarsan o303 modelini 1987 yılında Türkiye’de de üretimine başlanmıştır. Türkiye’de üretilen modellerin 0303 yazısı altında Otomarsan şekilde bir ek ile üretilmiştir. Bu araçlar otobüs camiasında v-8 olarakta geçmektedir.
Europaların Türkiye’de üretilen modellerden en önemli farkları; tek parça ön camları, bombeli yolcu camları, orta kapı, “tıs tıs” amortisör sesleridir…

Tedarik ettiğimiz ürün 1/43 mercedes 0303 europa minichamps model olup öncelikle ekipman ve boya sökümünü tamamladım.Sonrasında yine internetten bulduğum dokümanlara, döneminde Gazanfer bilge firmasının ağırlıkla kullandığı renk kodlarına göre önce siyah astar, beyaz ana renk attım devamında yan bantlar için turuncu, sarı, kahverengini attım. Sonrasında parlak vernik ve yine değerli dostum @doganbirkan nın desteği ile hazırladığımız dekalleri uyguladım.Tabiki sonrası en keyifli olan kirletme kısmı oldu.Ve ana konuyu oluşturn kiti tamamladım.

En son olarak konuyu tamamlayacak ana (aile) ve yan (muavinler,otobüs bekleyen bıçkın abi ve bastonu ile otobüse yetişmeye çalışan yaşlı adam) figürleri dioramaya ekledim ve canlandırmayı tamamladım.

Şimdi sıra ise başka bir heyecanda…

TESLİMATTTTTTT (sonucunu paylaşacağım :))))))))

Published inCanlandırma/Dioramas/

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir